021-42204000
support@ojenili.com
@ojenili
آژانس تبلیغاتی محصولات افست محصولات دیجیتال سازه‌های نمایشگاهی تبلیغات فروشگاهی لیبل بسته‌بندی هدایای تبلیغاتی استعلام قیمت

6 تفاوت روابط عمومی آنلاین و روابط عمومی سنتی

6 تفاوت روابط عمومی آنلاین و روابط عمومی سنتی
1 فروردین 1397

در سال‌های گذشته تغییرات زیادی در حوزه‌های ارتباطات و روابط عمومی روی داده است. انتشار از طریق رسانه‌های جمعی تا ابزارهای مدیریت ایمیل، سیستم‌های مدیریت ارتباط مشتری (CRM)، روزنامه‌نگارها تا وبلاگ نویس ها و اینفلوئنسرها. همه ی این تغییرات ریشه در تحول یک صنعت همیشه پویا دارند، صنعتی که در آن اطلاعات برای همه، همه‌جا و در هر زمان در دسترس است و اگر در آن مشارکت نداشته باشید در آن شکست خواهید خورد. روش‌های سنتی روابط عمومی با روابط عمومی دیجیتال درنوردیده شده‌اند.

مدیران روابط عمومی سنتی و مدیران روابط عمومی دیجیتال

مدیران روابط عمومی‌های سنتی که تمام عمر خود را در بخش‌های مطبوعاتی سپری کرده‌اند، کمترین آشنایی و تجربه‌ای با محیط‌های دیجیتال ندارند. اگر درباره اهمیت حضور یک وبلاگ نویس یا یک اینفلوئنسر با آنها صحبت کنید ابروهای خود را بالا خواهند انداخت و به شکل تمسخرآمیز به شما می‌خندند.

دسته دیگر، اهمیت ارتباطات در شبکه‌های اجتماعی را درک کرده‌اند و با روابط عمومی دیجیتال بیشتر آشنا هستند. آنها غرورمندانه درباره تجربیات و خلاقیت‌های دیجیتال خود صحبت می‌کنند و به شدت در رابطه با اینفلوئنسرها حساس هستند. این افراد خود تلاش می‌کنند در دسته ی وبلاگ نویس ها قرار بگیرند و حضور مناسبی در شبکه‌های اجتماعی داشته باشند. مانند روزنامه‌نگارانی که در کنفرانس‌های خبری به سرعت مشغول تایپ کردن و توییت کردن از طریق گوشی‌های هوشمند خود هستند.

راه‌های ارتباطی

در ارتباطات سنتی رسانه‌های جمعی مانند مطبوعات، رادیو و تلویزیون راه‌های ارتباطی اصلی بودند. در حال حاضر اما در روابط عمومی دیجیتال، بلاگ ها، شبکه‌های اجتماعی و وب‌سایت‌ها منابع اصلی انتشار اطلاعات و ارتباط با مشتری هستند.

خوشبختانه این راه‌های ارتباطی نوین در دسترس همگان قرار دارد و همه می‌توانند در این گفتگوها نقش داشته باشند و این درست همان هدف نهایی ارتباطات است.

پیام

پیش از این نام‌های تجاری تنها از طریق صحبت درباره خود با مخاطبِ نه‌چندان علاقه‌مند ارتباط برقرار می‌کردند، اکنون چنین رویکردهایی دیگر کارایی گذشته را ندارد. صحبت درباره نام تجاری کافی است؛ باید محتوایی ایجاد کرد و آن را به دست مخاطب رساند. محتوا پادشاه امروز است.

روابط عمومی دیجیتال به دنبال کیفیتی است که اینفلوئنسرها به اشتراکان تمایل داشته باشند. این محتوا است که درباره نام تجاری صحبت می‌کند.

قالب‌ها

پیدا کردن قالب‌های مناسب برای جلب‌توجه روزنامه‌نگارها و اینفلوئنسرها از چالش‌های اصلی برندها در چند سال گذشته بوده است. پیش‌تر با انتشار مطبوعاتی و از طریق مقالات و یادداشت‌ها این امکان فراهم می‌شد اما حالا باید محتوایی جذاب و تعاملی ایجاد کرد. افراد دیگر همه محتوای متنی منتشر شده در مطبوعات را نمی‌خوانند، باید برنامه‌ای پویا تنظیم کرد و مخاطب را درگیر آن نمود. نام‌های تجاری باید بدانند که ارتباطات بیرونی به پلتفرم‌ها و منابع مختلفی بستگی دارد مانند بلاگ های شرکت، شبکه‌های اجتماعی و محتوای چندرسانه‌ای.

ابزارهای دیجیتال

تقریباً همه ی افرادی که در روابط عمومی‌ها کار می‌کنند با پوشه‌ها و برگه‌های حجیمِ مشخصاتِ مخاطبان سروکار داشته‌اند. مدارکی که پیدا کردن آنها حتی در صورتی که به صورت فایل‌های اکسل و ورد هم ذخیره شده باشند هم کار سختی است. حتی اگر از این مرحله هم عبور کنید و از نرم‌افزاری خاص برای ارسال ایمیل به مخاطب استفاده کرده باشید باز هم تضمینی وجود ندارد که مخاطب آن را مطالعه کند. همین موارد باعث شده روابط عمومی‌های سنتی سرعت بسیار کمی داشته باشند و نتوانند تأثیر کارهای خود را بررسی کنند.

دیجیتالی شدن روابط عمومی‌ها این امکان را فراهم کرده است. نام‌های تجاری می‌توانند با استفاده از ابزارهای مدیریت ارتباط با مشتری همه ی فعالیت‌های ارتباطی مجموعه را کنترل کنند و در عین حال نتیجه ی هر عمل خود را در مخاطب اندازه‌گیری و بررسی کنند.

لحن

احتمالاً پیام‌ها و ایمیل‌های زیادی دریافت کرده‌اید که در آن واژه‌های «بهترین»، «اولین» و «ارزان‌ترین» در تیتر پیام ذکر شده باشد. در گذشته تشخیص پیام‌های واقعی و پیام‌های اغراق‌آمیز کار بسیار سختی بود. اکنون اما اوضاع به طور کامل تغییر کرده است. بسیاری از کسب‌وکارها این روش رسمی را کنار گذاشته‌اند و با لحنی دوستانه‌تر و شخصی‌تر کمپین‌های تبلیغاتی خود را برنامه‌ریزی می‌کنند. این «راحتی» نه صرفاً در ارتباطات با مشتری یا عموم مردم که در محتوای تولید شده آنها دیده می‌شود تا بخش «انسانی» برند خود را جلوه دهند.